Yetişkinlerde İyot İhtiyacı

İodays, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bireylere tavsiye edilen minimum iyot düzeyini, tek kullanımlık paketlerle aile sağlığınıza destek olarak sunuyor. Unutmayın; İodays iyotlu su asla ilaç değildir. Türkiye’de yasal zorunluluk gereği uygulanan doğal meyve aroması dışında hiçbir katkı içermez.

Guatr, iyot eksikliği hastalığıdır.

İyot eksikliği önlenebilir zekâ geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen birçok hastalıklara neden olur. Özellikle tiroid hormonlarının sentezi için insanlarda gerekli temel bir öğedir. Guatr, tiroid bezinin hormon üretimi için gereken iyotu bulamamasına bağlı olarak büyümesi halidir.

İyot eksikliğinin yetişkinlerdeki etkileri

✓ Tiroid hormonları kan kolesterol düzeylerini düşürüyor. Eksiklikleri halinde kolesterol yükseliyor.
✓ Tiroid hormonları kalp kasının kasılmasını artırıyor. Eksiklikleri halinde nabız sayısı düşüyor, fazlalığında ise nabız sayısı artıyor.
✓ Tiroid hormonları kan yapımını artırıyor. Eksiklikleri halinde kansızlık oluyor.
✓ Tiroid hormonları bağırsak hareketlerini artırıyor. Eksiklikleri halinde bağırsak tembelliği ve kabızlık oluyor.

✓ Tiroid hormonu eksikliği de hafıza kaybında önemli bir rol oynuyor. Çünkü tiroid hormonu hafıza ve öğrenmeden sorumlu beyin bölgelerinin (özellikle hipokampüs) yapı ve fonksiyonunu etkiliyor.
✓ Tiroid hormonu ayrıca beyin hücrelerinin metabolik hızını ayarlayan enzimleri de uyarıyor. Geçici hafıza kaybı tiroid hormonu yetersizliğinin (hipotiroidi) en klasik bulgularından biridir.

İyotlu su Iodays ile
günlük iyot ihtiyacınızı karşılayın.

Sihirli formülü İodays Company’de saklı, doğrudan kaynak sularının işlenmesi ile elde edilen POZİTİF İYOT yüklü bir üründür. Başta İngiltere, Almanya, İsviçre gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyada 20’yi aşkın ülkede halihazırda güvenle tüketilmektedir.